11 czerwca 2022

Uroczystość Trójcy Świętej


Pierwsze czytanie:  (Prz 8, 22-31) Mądrość zrodzona przed stworzeniem świata.

Drugie czytanie:  (Rz 5, 1-5) Pokój z Bogiem przez Chrystusa w Duchu Świętym.

Ewangelia: (J 16, 12-15) Duch Prawdy doprowadzi was do całej prawdy

Drodzy Miłośnicy Słowa Bożego!

Tajemnica Trójcy Świętej stanowi  centrum wiary i życia chrześcijańskiego. Każdy gest krzyża świętego odsyła nas do Ojca, Syna i Ducha Świętego i zanurza w tej tajemnicy. Dzień Uroczystości Trójcy Świętej dla naszej wspólnoty jest świętem szczególnym, gdyż taka jest tytulacja naszego klasztoru i jednocześnie pewnego rodzaju zadanie dla każdej z nas żyjącej w spręcowskiej wspólnocie.

Któż tego pięknego dnia nie wspomni ikony Trójcy autorstwa Andrieja Rublowa. Wśród wielorakiej symboliki ikony warto podkreślić zastosowanie przez autora tzw. odwróconej perspektywy. Oznacza to iż gdyby przedłużyć linie rysunków, zbiegłyby się one w miejscu osoby obserwatora. Cóż nam to mówi?

Ikona jest wykonana w ten sposób, że jest niejako otwarta na osobę człowieka, który się jej przypatruje i czyni z niej czwartego bohatera.  Dla mnie i dla Ciebie jest miejsce w miłości, jaka pulsuje między Trzema Boskimi Osobami. Czyż to nie jest niesamowite, że my zwykli ludzie, którzy rano wstajemy, by zajmować się codziennymi sprawami, a wieczorem potrzebujemy spoczynku, by zregenerować siły przed kolejnym dniem, my tacy zwykli ludzie jesteśmy zaproszeni do udziału w życiu wewnętrznym Boga.

Bardzo lubię modlić się patrząc z eremitki na ikonę Trójcy w naszej kaplicy. Odczuwam wówczas iż odwieczne zaproszenie jest naprawdę skierowane do mnie osobiście. Jesteśmy zaproszeni i jednocześnie od momentu  chrztu zamieszkani przez Ojca, Syna i Ducha Świętego.  Można w życiu pokonywać wiele dróg, a jedną z nich jest podróż do swojego wnętrza, aby usłyszeć w sobie echo Trójcy Świętej, odwiecznej miłość która nie przestaje wylewać ku nam potoków swojej łaski. A naszym spełnieniem jako osób ludzkich, będzie udział w Boskiej rozmowie już na wieki wieków.

Tak więc niedzielę Uroczystości Trójcy Przenajświętszej zechciejmy zadziwić się naszym wzniosłym powołaniem i odczytać  ową cudowną Boską perspektywę, która wciąga nas w przygodę wiecznej Miłości.

Pomoc

Nasza Wspólnota utrzymuje się z pracy rąk własnych, ale nie jest samowystarczalna. Życie w ukryciu klauzury, poświęcone przede wszystkim modlitwie, nie byłoby możliwe bez życzliwości i pomocy ludzi dobrej woli. Dlatego dziękujemy Wam za każde wsparcie.


Dane naszego konta bankowego

Dane odbiorcy: Klasztor Siostr Karmelitanek Bosych, Spręcowo 53a, 11-001 Dywity

Dane banku: Bank Polska Kasa Opieki S.A.O/Olsztyn, ul. 1 Maja 10, 10-117 Olsztyn


Numer konta

PL 25 1240 1590 1111 0000 1451 7596

SWIFT Banku: PKOPPLPW