05 lipca 2023
“Małe tabernakulum” w sercu św. Teresy od Dzieciatka Jezus
Filarem karmelitańskiej modlitwy jest miłująca obecność Boga. Jest więc czymś oczywistym, że każdy, kto chce wejść na drogę takiej modlitwy, odnajdzie swoje miejsce spotkania z tą Miłością przed tabernakulum. Najświętszy Sakrament pozostaje największym źródłem łask. Ukazują to poszczególni święci Karmelu poprzez swoje życie i niezwykłą odpowiedź miłości do Jezusa eucharystycznego.
Dziś przypominam Świętą Teresę od Dzieciątka Jezus, kochaną przez tak wielu. Od najmłodszych lat wzrastała w klimacie pobożności, w tym także pobożności eucharystycznej. Jednak kult Eucharystii w rodzinie Martin nacechowany był mocno duchem epoki: „Wierni byli zachęcani przede wszystkim do adoracji Najświętszego Sakramentu, w mniejszym zaś stopniu kładziono nacisk na przystępowanie do komunii świętej”.
Sama Święta wykracza poza ramy swojej epoki i po swojej pierwszej Komunii ma pragnienie przyjmowania Eucharystii jak najczęściej. To ona mówiła: „Zbudujmy w naszym sercu małe tabernakulum, w którym Jezus mógłby się schronić, a wówczas będzie pocieszony i zapomni o tym, o czym my nie powinnyśmy nigdy zapominać: o niewdzięczności dusz, które Go zaniedbują i nie troszczą się o niego w tabernakulum!”
W jednym z listów do swojej rodzonej siostry pisze: „Siostrzyczko droga, przystępuj do Komunii św. Często, jak najczęściej… Oto jedyne lekarstwo, jeśli chcesz być uzdrowiona”. List ten prawdopodobnie w dużej mierze wpłynął potem na decyzję św. Piusa X, aby wierni przystępowali do Komunii św. dużo częściej i aby przyspieszyć możliwość przyjęcia Komunii przez dzieci.
Święta Teresa w wielu miejscach swoich pism wyrażała tęsknotę za częstym przyjmowaniem Komunii św. oraz miłość do Jezusa Eucharystycznego. W swym wierszu „Najukochańszy Jezu, pamiętasz” napisała:
„Pamiętasz, gdy odchodząc z tej wygnańczej ziemi,
Nie chciałeś pozostawić nas tu sierotami;
Oddałeś się nam wszystek cudy największymi.
Uczyniłeś się więźniem i – zostałeś z nami!
Ach Jezu, Twe więzienie to – jasny, przejrzysty
Chleb wiary, w którym żyje pokarm wiekuisty!
Pokarmem dnia każdego
Duszy i serca mego,
Jezu mój, to Ty!…
Tu przebywasz, mój Jezu, prawdziwy Bóg z nieba,
Mimo bluźnierstw wrogów Sakramentu Twego.
I ty, Boże Wszechmocny! – pod postacią chleba
Raczysz przychodzić do mnie, do serca mojego (…)”.
W innym swym wierszu, Moje pragnienia przy tabernakulum, opisuje poszczególne przedmioty, które w jakiś sposób są związane z Najświętszym Sakramentem: kluczyk do tabernakulum, wieczna lampka, kamień ołtarza, korporał, patena, kielich, winne grono, pszenica. Teresa szukała utożsamienia się z tymi przedmiotami, aby być jak najbliżej tajemnicy eucharystycznej. Znana jest też jej Modlitwa do Pana Jezusa w tabernakulum ułożona dla s. Marty od Jezusa w 1895 r. To właśnie ta siostra zeznała w procesach kanonizacyjnych Teresy: „Na nas obie był nałożony ten obowiązek [zamiatanie kaplicy]. Pewnego dnia, ogarnięta porywem miłości siostra Teresa klęka na ołtarzu, puka do drzwiczek tabernakulum, mówiąc: Jezu, jesteś tam, odpowiedz mi, błagam Cię. Następnie opierając głowę o drzwiczki tabernakulum, pozostała tak przez kilka chwil, później spojrzała na mnie. Jej twarz była jak przemieniona i cała promieniejąca radością…”.
Jak pisze w swym tekście Jerzy Szyran OFMConv: „Św. Teresa od Dzieciątka Jezus – mistrzyni i siostra, odkrywa przed nami szacunek dla wielkości i godności Eucharystii. Eucharystia stanowi dla św. Teresy najgłębszy sens i ideał, któremu chce być wierna do końca. Tylko bowiem w ten sposób praca nad zbawieniem swej duszy wyda właściwe owoce”.
do św. Tereski i innych świętych
pomóż mi
stać się świętą
małą wielką byle jaką
tylko taką
by Jezusa kochać
zawsze
i by miłość wystarczyła
na rozsiane w świecie
bóle smutki różnorakie
na niewidoczny pocałunek
w Ogrodzie Getsemani
pomóż mi świętość nosić
tak zwyczajnie
jak sandały
i wcale się nie dziwić
że zawsze za wielkie
a przez to
niewygodne
Siostra Miriam Od Jezusa OCD
Pomoc
Nasza Wspólnota utrzymuje się z pracy rąk własnych, ale nie jest samowystarczalna. Życie w ukryciu klauzury, poświęcone przede wszystkim modlitwie, nie byłoby możliwe bez życzliwości i pomocy ludzi dobrej woli. Dlatego dziękujemy Wam za każde wsparcie.
Dane odbiorcy: Klasztor Siostr Karmelitanek Bosych, Spręcowo 53a, 11-001 Dywity
Dane banku: Bank Polska Kasa Opieki S.A.O/Olsztyn, ul. 1 Maja 10, 10-117 Olsztyn
Numer konta
PL 25 1240 1590 1111 0000 1451 7596
SWIFT Banku: PKOPPLPW