Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wp-gdpr-compliance domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/karmel/domains/karmelsprecowo.pl/public_html/karmel/wp-includes/functions.php on line 6114
Karmel – Spręcowo | Klasztor pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej i Bożej Rodzicielki Maryi

05 lipca 2023

“Małe tabernakulum” w sercu św. Teresy od Dzieciatka Jezus

“Małe tabernakulum” w sercu św. Teresy od Dzieciatka Jezus

Filarem karmelitańskiej modlitwy jest miłująca obecność Boga. Jest więc czymś oczywistym, że każdy, kto chce wejść na drogę takiej modlitwy, odnajdzie swoje miejsce spotkania z tą Miłością przed tabernakulum. Najświętszy Sakrament pozostaje największym źródłem łask. Ukazują to poszczególni święci Karmelu poprzez swoje życie i niezwykłą odpowiedź miłości do Jezusa eucharystycznego.

Dziś przypominam Świętą Teresę od Dzieciątka Jezus, kochaną przez tak wielu. Od najmłodszych lat wzrastała w klimacie pobożności, w tym także pobożności eucharystycznej. Jednak kult Eucharystii w rodzinie Martin nacechowany był mocno duchem epoki: „Wierni byli zachęcani przede wszystkim do adoracji Najświętszego Sakramentu, w mniejszym zaś stopniu kładziono nacisk na przystępowanie do komunii świętej”.

Sama Święta wykracza poza ramy swojej epoki i po swojej pierwszej Komunii ma pragnienie przyjmowania Eucharystii jak najczęściej. To ona mówiła: „Zbudujmy w naszym sercu małe tabernakulum, w którym Jezus mógłby się schronić, a wówczas będzie pocieszony i zapomni o tym, o czym my nie powinnyśmy nigdy zapominać: o niewdzięczności dusz, które Go zaniedbują i nie troszczą się o niego w tabernakulum!”

W jednym z listów do swojej rodzonej siostry pisze: „Siostrzyczko droga, przystępuj do Komunii św. Często, jak najczęściej… Oto jedyne lekarstwo, jeśli chcesz być uzdrowiona”. List ten prawdopodobnie w dużej mierze wpłynął potem na decyzję św. Piusa X, aby wierni przystępowali do Komunii św. dużo częściej i aby przyspieszyć możliwość przyjęcia Komunii przez dzieci.

Święta Teresa w wielu miejscach swoich pism wyrażała tęsknotę za częstym przyjmowaniem Komunii św. oraz miłość do Jezusa Eucharystycznego. W swym wierszu „Najukochańszy Jezu, pamiętasz” napisała:

„Pamiętasz, gdy odchodząc z tej wygnańczej ziemi,

Nie chciałeś pozostawić nas tu sierotami;

Oddałeś się nam wszystek cudy największymi.

Uczyniłeś się więźniem i – zostałeś z nami!

Ach Jezu, Twe więzienie to – jasny, przejrzysty

Chleb wiary, w którym żyje pokarm wiekuisty!

Pokarmem dnia każdego

Duszy i serca mego,

Jezu mój, to Ty!…

Tu przebywasz, mój Jezu, prawdziwy Bóg z nieba,

Mimo bluźnierstw wrogów Sakramentu Twego.

I ty, Boże Wszechmocny! – pod postacią chleba

Raczysz przychodzić do mnie, do serca mojego (…)”.

W innym swym wierszu, Moje pragnienia przy tabernakulum, opisuje poszczególne przedmioty, które w jakiś sposób są związane z Najświętszym Sakramentem: kluczyk do tabernakulum, wieczna lampka, kamień ołtarza, korporał, patena, kielich, winne grono, pszenica. Teresa szukała utożsamienia się z tymi przedmiotami, aby być jak najbliżej tajemnicy eucharystycznej. Znana jest też jej Modlitwa do Pana Jezusa w tabernakulum ułożona dla s. Marty od Jezusa w 1895 r. To właśnie ta siostra zeznała w procesach kanonizacyjnych Teresy: „Na nas obie był nałożony ten obowiązek [zamiatanie kaplicy]. Pewnego dnia, ogarnięta porywem miłości siostra Teresa klęka na ołtarzu, puka do drzwiczek tabernakulum, mówiąc: Jezu, jesteś tam, odpowiedz mi, błagam Cię. Następnie opierając głowę o drzwiczki tabernakulum, pozostała tak przez kilka chwil, później spojrzała na mnie. Jej twarz była jak przemieniona i cała promieniejąca radością…”.

Jak pisze w swym tekście Jerzy Szyran OFMConv: „Św. Teresa od Dzieciątka Jezus  – mistrzyni i siostra, odkrywa przed nami szacunek dla wielkości i godności Eucharystii. Eucharystia stanowi dla św. Teresy najgłębszy sens i ideał, któremu chce być wierna do końca. Tylko bowiem w ten sposób praca nad zbawieniem swej duszy wyda właściwe owoce”.

do św. Tereski i innych świętych

pomóż mi

stać się świętą

małą wielką byle jaką

tylko taką

by Jezusa kochać

zawsze

i by miłość wystarczyła

na rozsiane w świecie

bóle smutki różnorakie

na niewidoczny pocałunek

w Ogrodzie Getsemani

 

pomóż mi świętość nosić

tak zwyczajnie

jak sandały

i wcale się nie dziwić

że zawsze za wielkie

a przez to

niewygodne

 

Siostra Miriam Od Jezusa OCD

 

Pomoc

Nasza Wspólnota utrzymuje się z pracy rąk własnych, ale nie jest samowystarczalna. Życie w ukryciu klauzury, poświęcone przede wszystkim modlitwie, nie byłoby możliwe bez życzliwości i pomocy ludzi dobrej woli. Dlatego dziękujemy Wam za każde wsparcie.


Dane naszego konta bankowego

Dane odbiorcy: Klasztor Siostr Karmelitanek Bosych, Spręcowo 53a, 11-001 Dywity

Dane banku: Bank Polska Kasa Opieki S.A.O/Olsztyn, ul. 1 Maja 10, 10-117 Olsztyn


Numer konta

PL 25 1240 1590 1111 0000 1451 7596

SWIFT Banku: PKOPPLPW