Komentarze do Ewangelii

Strzec słowa Jezusa, oto jedyny warunek naszego szczęścia, dowód na to, że Go kochamy.

29 września 2022

XXVII niedziela okresu zwykłego rok C

Ewangelia: Łk 17, 5-10 Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy… Drodzy Miłośnicy Słowa Bożego!

Według dzisiejszej wiedzy botanicznej nasionko gorczycy nie jest tym najmniejszym, ale według ówczesnej wiedzy być może tak właśnie było. Owszem może Jezus, który swą Boską naturą ogarniał wszelką wiedzę, mógłby powołać się na np. na orchidee, ale nie zrobił tego, wolał dostosować się do swoich słuchaczy, dla których gorczyca była znajomą rośliną.

Jezusowi nie chodziło więc o ścisłości botaniczne, ale o ukazanie prawa wzrostu i rozwoju.  Ale jest to piękne iż na kanwie przyrodniczej Jezus objaśnia prawa rządzące Królestwem Niebieskim.

Na chrzcie świętym zostajemy wszczepieni w społeczność Kościoła, która kieruje się wiarą. Jeśli środowisko wokół nas pielęgnuje to ziarnko wiary, może ona wzrastać. Może mieć realny […]

Więcej

29 września 2022

XXVI niedziela okresu zwykłego rok C

Ewangelia: Łk 16, 19-31 Przypowieść o bogaczu i Łazarzu. Drodzy Miłośnicy Słowa Bożego!

Fragment Ewangelii o Bogaczu i Łazarzu wchodzi w skład większej sekcji, pt: „Niebezpieczeństwo bogactw”. Możemy spytać więc: Dlaczego bogactwo jest takie ryzykowne?

Człowiek pragnie wielości dóbr, gdyż w nich znajdzie szczęście. W naszym sercu odzywa się odwieczne powołanie  do szczęścia zaszczepione przez  samego Boga. Jednakże Ewangelia naucza nasi, iż droga do realizacji tego pragnienia nie wiedzie przez proste gromadzenie dóbr.

Gdy piszę te słowa, na myśl przychodzi mi świecka misjonarka, która oddała się posłudze trędowatych i ubogich w Indiach- dr Helena Pyz. Mój podziw dla niej potęguje jeszcze fakt, iż jest ona osobą niepełnosprawną, jeżdżącą na wózku inwalidzkim. Rzec można iż oddała ona swoje życie takim ewangelicznym […]

Więcej

29 września 2022

XXV niedziela okresu zwykłego rok C

Ewangelia: Łk 16, 1-13   Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną.

Drodzy Miłośnicy Słowa Bożego!

Słowo Boże XXV niedzieli zwyklej roku C opisuje nam przypowieść Jezusa o sprytnym zarządcy, który zwolniony przez swego pana wkrada się w łaski jego dłużników darując im część długu. Czy Jezus pochwala nieuczciwość owego zarządcy? Nie.

Może czasem chcielibyśmy, żeby Bóg uczynił za nas wszystko. Może wolelibyśmy nie podejmować swoich własnych decyzji, ale zdać się na ślepo  na nie dość dobrze rozumianą Wolę Bożą.  Chrześcijanin nie może sobie pozwolić na nawet niewielki odcień kwietyzmu.  I tu właśnie możemy wziąć czasem przykład z determinacji i dążenia co celu różnych osób, nie zawsze świętych, jak chociażby nasz nieuczciwy zarządca. Obyśmy ku dobremu wykorzystali wszystkie dary natury i łaski, którymi […]

Więcej
Jeśli pragniesz pozostac z nami w kontakcie zapisz się
do naszego newslettera

e karmelsprecowo@wp.pl

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1. administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej i Bożej Rodzicielki Maryi, Spręcowo 53a, 11-001 Dywity; 2. posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych; 3. ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego; 4. podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych uniemożliwi przesyłanie Pani/Panu wiadomości marketingowych.

Pomoc

Nasza Wspólnota utrzymuje się z pracy rąk własnych, ale nie jest samowystarczalna. Życie w ukryciu klauzury, poświęcone przede wszystkim modlitwie, nie byłoby możliwe bez życzliwości i pomocy ludzi dobrej woli. Dlatego dziękujemy Wam za każde wsparcie.


Dane naszego konta bankowego

Dane odbiorcy: Klasztor Siostr Karmelitanek Bosych, Spręcowo 53a, 11-001 Dywity

Dane banku: Bank Polska Kasa Opieki S.A.O/Olsztyn, ul. 1 Maja 10, 10-117 Olsztyn


Numer konta

PL 25 1240 1590 1111 0000 1451 7596

SWIFT Banku: PKOPPLPW