Relacja z obchodów Uroczystości Matki Bożej z Góry Karmel

„Pociągnij nas Maryjo, za Tobą pobiegniemy” –  obchody ku czci Królowej Karmelu w Spręcowie

W tym roku z racji jubileuszu ku czci Matki Bożej z Fatimy, podczas Nowenny przed 16 lipca rozważałyśmy temat Niepokalanego Serca Maryi w życiu chrześcijanina. Jak co roku nadeszły do nas intencje z prośbami o modlitwę, które w sam dzień odpustu zostały umieszczone przy ołtarzu.  Osobom, które pozostają z nami w korespondencyjnym kontakcie rozesłałyśmy 29 numer naszego wspólnotowego biuletynu, dzieląc się wydarzeniami z naszego karmelitańskiego życia. Wielką radością w czasie Nowenny było także zamontowanie na frontonie naszego klasztoru karmelitańskiego herbu. Nasze wieloletnie pragnienie zostało w końcu spełnione.

Uroczystościom ku czci NMP z Góry Karmel przewodniczył Ojciec Krzysztof Piskorz OCD. Były to trzy msze święte: wigilijna i dwie w sam dzień uroczystości. Ojciec Krzysztof poprowadził je w duchu uwielbienia Boga za dar Maryi dla naszego Zakonu  i za Jej cichą oraz pokorną obecność w naszym życiu w znaku szkaplerza świętego. Ojciec zachęcał byśmy razem ze świętym Janem Ewangelistą wzięli  na nowo Maryję do siebie.  Antyfona „Pociągnij nas Maryjo, za Tobą pobiegniemy”, zostanie za pewne w pamięci naszych uczestników. Ojciec bowiem podczas jednej z homilii wypowiadał jej pierwszą część, a resztę dopowiadali wierni. Ten mały zabieg bardzo skupiał naszą uwagę i aktywizował słuchanie.  Sprawił również, że zawiązała się nić porozumienia między celebransem i uczestnikami.   Poczuliśmy się autentycznie zaproszeni przez Maryję, by porzucić ociężałość, by nie zwlekać, nie ociągać się wierze, ale by wręcz biec  na drodze wiary wraz z  Nią ku Bogu. Jednak, by móc biec trzeba mieć „lekkie” serce, czyste, nieobciążone grzechami i tu Maryja może nam pomóc poprzez dar szkaplerza, który jest sakramentalium, czyli pomaga w uświęceniu osoby na drodze do Jezusa. Ojciec  zaprosił także, byśmy wszyscy oddali nasze ciężary Jezusowi , a w znaku szkaplerza przyjęli Jego słodkie jarzmo.  Ojciec Krzysztof przedstawił  także szkaplerz jako wielką pomoc w walce duchowej , w umocnieniu w wierze i życiu darem Bożego dziecięctwa. Na koniec każdej Eucharystii wraz z Ojcem odnawialiśmy nasze oddanie Maryi Królowej Szkaplerza świętego, a Ojciec przyoblekał nowe osoby darem szaty maryjnej.

Podczas uroczystości zorganizowane było stoisko z książkami, ikonami i dewocjonaliami. Naszej wspólnocie zakonnej  Ojciec ofiarował dar w postaci książeczek pod znamiennym tytułem:  „Jak szybko dojść do świętości”.

 

 

Na wiosnę 2018 roku uzyskałyśmy obietnicę, że Ojciec Krzysztof poprowadzi dla nas dzień duchowości, który tym razem będzie poświęcony  Oblubieńcowi Maryi – św. Józefowi, który w szczególny sposób był Sługą zbawienia.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.